Çağla Tuğaltay cinayetine bakan savcı ve polis ekibi Beşiktaş'taki 11 yıllık cinayeti çözdü

Beşiktaş'ta 2011 yılında Beşiktaş stadyumu önünde bıçaklanarak öldürülen Şeref Ergül'ün (38) katil zanlısı yıllar sonra Emniyet Genel Müdürlüğünün...

Çağla Tuğaltay cinayetine bakan savcı ve polis ekibi Beşiktaş'taki 11 yıllık cinayeti çözdü
24 Ocak 2022 - 20:01 - Güncelleme: 24 Ocak 2022 - 20:01

Beşiktaş'ta stadyumu önünde 13 Haziran 2011 tarihinde meydana gelen olayda aşçılık yapan Şeref Ergül, sokak ortasında tartıştığı bir kişi tarafından bıçaklanmıştı. Saldırgan olayın ardından kaçarken, çevreden yetişenler tarafından hastaneye kaldırılan Şeref Ergül hayatını kaybetmişti. 

Aşçı Şeref Ergül cinayeti 11 yıl sonra çözüldü - Son Dakika Haberler

BİR KİŞİ BOŞU BOŞUNA 5 AY CEZAEVİNDE YATTI

Polis tarafından o tarihte yapılan soruşturmada polis cinayet öncesinde olayda hayatını kaybeden Şeref Ergül'ün Taksim'de bir bara gittiğini tespit etti. Yapılan çalışmada barda bulunan E.Ö. adlı kişinin, Şeref Ergül'e bıçaklayan kişinin eşkaline çok benzediği tespit edilmişti. Bunun üzerine gözaltına alınan E.Ö., poliste cinayeti itiraf etmiş, ancak çelişkili ifadeler vermişti. Çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan E.Ö., polisin çalışması sonucu olay yerinde hiç bulunmadığının tespit edilmesi üzerine 5 ay sonra serbest bırakılmıştı. 
Aşçı Şeref Ergül cinayeti 11 yıl sonra çözüldü - Son Dakika Haberler

TEKNOLOJİ KULLANILARAK 11 YIL SONRA YAKALANDI

Cinayet Büro Amirliğinde faili meçhul olarak bekleyen dosyayı tekrar açan dedektifler, zaman içinde gelişen teknolojiden de faydalanarak gerçek şüpheliye 11 yıl sonra ulaştı. Yapılan çalışmalarda olayı gerçekleştiren kişinin 30-35 yaşlarında 65-70 kg ağırlığında 165-170 boylarında erkek olduğu ve şüphelinin olay yerinden taksiye binerek Beşiktaş istikametine doğru gittiği güvenlik kamera kayıtlarından tespit edildi. Şüphelinin taksiden indikten sonra bir markete girerek soda alıp çıktığı belirlendi. Şüphelinin soda alırken market güvenlik kameralarına yansıyan görüntüleri iyileştirilmiş fotoğraf haline getirilerek Emniyet Genel Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Daire Başkanlığına gönderildi. Burada kullanılan yüz tanıma sistemi olarak bilinen Analiz Merkezi Projesine yüklenen fotoğraflar, arşivde bulunan diğer fotoğraflarla karşılaştırıldı. Sistem, yüklenen fotoğrafların Muhammet B. ile yüzde yüz benzerlik gösterdiği bilgisini verince harekete geçirildi. 

Beşiktaş'taki aşçı cinayeti 11 yıl sonra teknoloji ile aydınlatıldı

ŞÜPHELİ YÜZDE 98 ENGELLİ HALE GELMİŞ

Polis, Eyüpsultan ilçesinde oturduğu tespit edilen Muhammet B.'nin evine baskın yaptı. Ancak Muhammet B.'nin aradan geçen zaman içinde beyin kanaması geçirdiği ve yüzde 98 engelli olduğu anlaşıldı. Muhammet B.'nin ayrıca konuşma yetisini tamamen kaybettiği tespit edildi. 

11 yıl sonra cinayeti çözen teknoloji

TUTUKLANDI

Cinayet Büro Amirliğinde işlemleri yapılan şüpheli Muhammet B. çıkarıldığı İstanbul Cumhuriyet Savcılığı faili meçhul Bürosu savcılığından tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkemece Adam öldürdüğü iddiasıyla tutuklandı.

Çağla Tuğaltay'ın cinayetinde 21 yıl sonra çarpıcı ihbar - Son Dakika Yaşam Haberleri

OLAYI ÇAĞLA TUĞALTAY'IN EKİBİ CİNAYETİ ÇÖZDÜ

Şeref Ergül cinayetini çözen savcı ve ekip dikkat çekti. Ergül'ün cinayetinin çözülmesine sağlayan kişilerin Çağla Tuğaltay dosyasına bakan ekipler olduğu ortaya çıktı. Ergül cinayetini çözen  ekibin, Çağla dosyasına bakan savcı ve Cinayet ekibi olduğu ortaya çıktı.
21 yıllık Çağla Tuğaltay dosyasında 21 yıl sonra gelen bir ihbar gündeme bomba gibi düşmüştü. O dönem o mahallede oturan V.Ö. adlı kişi, olay günü Y.K. adlı kişinin kendisine bıçak vermeye çalıştığını ifade ederek Y.K. adlı kişinin Çağla Tuğaltay cinayeti ile ilgili şüpheli olabileceğini söylemişti. İstanbul dışında verilen ihbar dosyası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na 2 ay önce gelmişti. Olayla ilgili soruşturmanın ne aşamada olduğu ise henüz bilinmiyor....


 
 


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Gül kuş
    5 ay önce
    Geç gelen adalet adalet değildir. Bu olayda fail yakalanmış ama ceza cekemeyecek bir halde. Hayat vermiş cezasını demek isterdim ama. Vaktinde böyle failler yakalansalar, bu tür düşünceleri ve cesareti olanlar için caydırıcı bir unsur olacağı kanısındayım.