Cüneyt Arkın kimdir, kaç yaşındaydı, nereli? Cüneyt Arkın neden öldü? Cüneyt Arkın (Fahrettin Cüreklibatır)'ın biyografisi

Cüneyt Arkın ile ilgili son dakika açıklaması yapıldı. Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden olan Cüneyt Arkın'ın hayatını kaybettiği açıklandı. Vefat haberi Yeşilçam'ın usta isminin sevenlerini yasa boğdu. Arkın dün gece saatlerinde rahatsızlanarak Beşiktaş, Ulus’ta bulunan özel bir hastaneye geldi. Eşi Betül Cüreklibatır ve yakınlarının yanında bulunduğu 85 yaşındaki oyuncu burada hayatını kaybetti. Peki, Cüneyt Arkın kimdir, kaç yaşında ve neden öldü?

Cüneyt Arkın kimdir, kaç yaşındaydı, nereli? Cüneyt Arkın neden öldü? Cüneyt Arkın (Fahrettin Cüreklibatır)'ın biyografisi
28 Haziran 2022 - 13:54
Cüneyt Arkın kimdir... Ölüm nedeni belli oldu - Magazin - ODATV

 

Cüneyt Arkın’ın hayatını kaybettiği açıklandı. Yeşilçam’ın unutulmaz isimlerinden biri olan bugüne kadar yüzlerce filmde rol alan Cüneyt Arkın vefat etti. Yüzlerce filmde rol alan Arkın; Malkoçoğlu, Kara Murat, Battal Gazi gibi filmlerle zorlu sahnelere imza atmıştı. Arkın'ın vefat ettiği hastaneden yapılan açıklamada, "Türk sinemasının değerli oyuncusu Sayın Cüneyt Arkın kalbinin durması sebebiyle ambulansla geldiği Liv Hospital'da bütün yeniden canlandırma çabalarına rağmen hayatını kaybetti. Türk sinemasının dev oyuncusunu kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Cüneyt Arkın'ın ailesine ve tüm sevenlerine baş sağlığı diliyoruz." denildi. 


CÜNEYT ARKIN HAYATINI KAYBETTİ

Son dakika haberine göre birçok unutulmaz filme imza atan Yeşilçam'ın ustası Cüneyt Arkın hayatını kaybetti. Arkın dün gece saatlerinde rahatsızlanarak Beşiktaş, Ulus’ta bulunan özel bir hastaneye geldi. Eşi Betül Cüreklibatır ve yakınlarının yanında bulunduğu 85 yaşındaki oyuncu burada hayatını kaybetti.


Cüneyt Arkın kimdir ve nerelidir? Gerçek adı ve asıl mesleği ne? Cüneyt Arkın'ın vefat nedeni... - Haber 7 BİYOGRAFİ
 

HASTANEDEN AÇIKLAMA

Arkın'ın vefat ettiği hastaneden yapılan açıklamada, "Türk sinemasının değerli oyuncusu Sayın Cüneyt Arkın kalbinin durması sebebiyle ambulansla geldiği Liv Hospital'da bütün yeniden canlandırma çabalarına rağmen hayatını kaybetti. Türk sinemasının dev oyuncusunu kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Cüneyt Arkın'ın ailesine ve tüm sevenlerine baş sağlığı diliyoruz." denildi.


CÜNEYT ARKIN KİMDİR?

Cüneyt Arkın gerçek 8 Eylül 1937 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi. Gerçek adıyla Fahrettin Cüreklibatır’dır. Babası Kurtuluş Savaşı'na katılmış Hacı Yakup Cüreklibatur'dur.

Memleketi Eskişehir'de, yedek subay olarak askerliğini yaparken, Göksel Arsoy'un başrol oynadığı Şafak Bekçileri (1963) filminin çekimleri sırasında yönetmen Halit Refiğ'in dikkatini çekti. Askerliğini bitirdikten sonra Adana ve civarında doktorluk yaptı. 1963 yılında Artist dergisinin yarışmasında birinci oldu. Bir süre iş arayan Cüneyt Arkın, 1963'te Halit Refiğ'in teklifiyle sinema oyunculuğuna başladı ve 2 yıl içinde en az 30 Film çevirdi.

Cüneyt Arkın'ın eşi Betül Cüreklibatır kimdir? Cüneyt Arkın'ın karısı Betül Cüreklibatır kaç yaşında, nereli, ne iş yapıyor? - Son Dakika Magazin Haberleri

 

1964 yılında oynadığı Gurbet Kuşları filminin finalindeki kavga sahnesi, Arkın'ın kariyerinde bir kırılma noktası oldu. Bir süre daha duygusal-romantik jön karakterlerini canlandırdıktan sonra yine Halit Refiğ'in önerisiyle aksiyon filmlerine yöneldi.

Bugüne kadar yüzlerce filmde rol alan Cüneyt Arkın, Yeşilçam'ın en önemli isimlerindendir. Malkoçoğlu, Battal Gazi gibi filmlerle zorlu sahnelere imza atan Cüneyt Arkın kariyeri boyuncu dublör kullanmayı hep reddetti. Bu da bazen ölümlerden dönmesine neden oldu. İşte Cüneyt Arkın’ın yaşadığı 16 sakatlık.


Cüneyt Arkın sinemasına ayrı bir renk getiren, yönetmenliğini Çetin İnanç'ın yaptığı 1982 tarihli Dünyayı Kurtaran Adam zamanla bir kült film haline geldi. 1980'li yıllarda Ölüm Savaşçısı, Kavga, Sürgündeki Adam ve İki Başlı Dev gibi aksiyon filmlerinden sonra, 1990'lı yıllarda da polisiye dizilere yöneldi.

Kara Murat Devler Savaşıyor filminin konusu ne, oyuncuları kim, ne zaman çekildi?

 

CÜNEYT ARKIN’IN EVLİLİKLERİ

Cüneyt Arkın ilk evliliğini 1964 yılında kendisi gibi doktor olan sınıf arkadaşı Güler Mocan ile yaptı. 1966 yılında kızları Filiz doğdu. Cüreklibatır'ın yeni gelişen sinema oyuncusu kariyeri nedeniyle evliliği uzun sürmedi.

1968 yılında Cüneyt Arkın olarak sahne adını aldı ve bir çini fabrikası sahibi olan varlıklı bir ailenin kızı Betül Işıl ile tanıştı. İsviçre'de bir Üniversite mezunu olan Işıl, o sırada uçuş görevlisi olarak çalışıyordu. Cüneyt Arkın, 1968 yılında boşandıktan bir yıl sonra, 1969'ta Betül (Işıl) Cüreklibatır ile nişanlandı, 1970'te evlendiler ve 1971'de boşandılar. Kısa süre sonra yeniden evlendiler ve bu evlilikten de Kaan ve Murat adlarında iki çocuğu oldu.

Cüneyt Arkın'ın kızı Filiz Canlı mesleği ne? Cüneyt Arkın'ın kızı Filiz Canlı kimdir, kaç yaşında? - Takvim


Cüneyt Arkın oğlu Murat Arkın'dan 40 yıl TBT'si! - Haber 7 Magazin

Cüneyt Arkın öldü!' İddiasına açıklama geldi! Cüneyt Arkın sağlık durumu nasıl?


YORUMLAR

  • 0 Yorum