Mihriban Kumcu

Mihriban Kumcu

Mihriban Kumcu
[email protected]

GÖKÇEADA'NIN RUM KÖYLERİ

24 Temmuz 2021 - 13:53 - Güncelleme: 24 Temmuz 2021 - 14:48


Merhaba,

Zeytinliköy'ü tanıtan yazımdan sonra diğer köylerdeki gözlemlerimi de sizinle paylaşmaya çalışacağım. 
Bir zamanlar Türkiye'nin en büyük köyü olan Dereköy'den söz etmek istiyorum.  Eskiden içerisinde 22 kahve, 2 sinema,  çok sayıda berber, bakkal,  terzi,  zeytinyağı imalathaneleri bulunan bu Rum köyünü 1960-1970 yılları arasında terk etmek zorunda kalan Rumların evlerine kilit vurmasıyla yerleşim yeri  adeta ölü köy durumuna gelmiş.  Şu an köyün yarısını Rumlar,  diğer yarısını da doğudan gelen Türk'ler oluşturuyor.

Eski Bademli köyü adanın en güzel manzarasına sahip köylerden biri. Adanın balkonu olarak da anılıyor. Köy koruma altına alınan 4 Rum köyünden biri.
Etrafta bulunan badem ağaçlarından adını alan bu güzel köyün meydanında Rumlar tarafından işletilen köy kahvesi ve kafe bulunuyor. Biraz daha ileriye gittiğinizde 625 yaşında bir çınar ağacı size adeta kollarını açıyor.

Yanında bir de çamaşırhane bulunuyor. Hemen aklıma kadınların burada çamaşır yıkadıktan sonra muhtemelen bu çınar ağacının gölgesinde yorgunluklarını attıkları ihtimali geliyor. 

Genel olarak tüm Rum köylerinin güvenlik ve tarım sebebiyle yükseğe kurulduğundan size daha önce söz etmiştim. İşte bunların içinde en yükseğe kurulmuş olan köy Tepeköy'dür. Merrkeze 11 km uzaklıkta bulunuyor.
Manzarı size kelimelerle ifade edebilmem mümkün değil.  Eskiden hayalet köye dönüşmüşken, doğduğu köye geri dönen bir Rum sayesinde köy tekrar canlanmaya başlamış. Tavernalarıyla ünlü bu köyde yıllar sonra yeniden köy okulu açılmış. Ünlü Yunan tatlısı su böreğini de burada tadabilirsiniz. Son yıllarda Meryem Ana Panayırı'na da ev sahipliği yapan köyde 10 günlük yapılan kutlamalarla köy dolup taşıyormuş.

Şirinköy de eskiden yarı kapalı ceza evi varmış. Bazı sıkıntılar yasayan köy halkı burayı terk etmek zorunda kalmışlar. Şimdiler de köy halkının hayvanlarını orada barındırdıklarını gördük. 2000 li yıllarda Bulgaristan'tan göç edenler buraya yerlestirilmişler. Çoğu burada halen hayvancılıkla uğraşıyorlar.

Adanın bir de Tuz Gölü bulunuyor.  İçinde filamingolarla karşılasıyoruz. Kenarda biriken çamurla insanlar çamur banyosu yapiyor aynı zamanda da çok eğleniyorlar.

Ben Gökçeada'da çok anı biriktirdiķten ve tüm keyfini çıkardıktan sonra rotamı Bozcaada'ya çeviriyorum.
Görüşmek üzere sevgiyle kalın...

İŞTE RUM KÖYLERİNE AİT FOTOĞRAFLAR.....


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum