Mihriban Kumcu

Mihriban Kumcu

Mihriban Kumcu
[email protected]

GÖKÇEADA ZEYTİNLİKÖY

21 Temmuz 2021 - 13:39 - Güncelleme: 21 Temmuz 2021 - 16:41

Merhaba,
Gökçeada'da Rum köylerini dolaşmaya başladık. İlk durağımız Zeytinliköy oldu. Köyün girişinde otopark var. Aracınızı oraya park ediyor ve köye yaya olarak devam ediyorsunuz. Bunun da sebebi, sokakların dar olması ve orada yaşayan halkın araçlarıyla zaten dolu olan sokaklarda kaos oluşmasını engellemek. Bana göre de çok yerinde bir karar olmuş.Kendi aracınız yoksa Gökçeada merkezden Zeytinköye otobüsler kalkıyor. Ancak haftanın üç günü; pazartesi,  çarşamba ve cuma. İki sefer halinde saat 9.00 ila 12.00 saatlerinde. Şayet köye 9 da gittiyseniz üç saat içinde köyü gezip 12 de geri dönmeniz gerekiyor. 
Köy Gökçeada 'nın tam ortasında diyebiliriz.Her yer zeytin ağaçlarıyla dolu. Tepeye kurulmuş bu renkli ve güzel köyün, tepeye kurulmasının da bir sebebi varmış. Tarıma elverişli olan toprakları binalarla doldurmak istemeyen Rumlar , denizden de gelebilecek tehlikeleri de düşünerek evlerini bu korunaklı tepelere inşa etmişler. Eski ismi Aya Theodari olsa da herkesçe Zeytinliköy olarak ifade ediliyor. Köyde yaşayanlar kişileri çoğunlukla adayı terk etmemis 
Rumlar oluştursa da sonradan gelen Türkler de bulunuyor. Bu da köye inanılmaz bir kültürel zenginlik katmış.
Tepeye tırmanmaya başladıkça kafeler başlıyor. Hemen oturup soğuk birşeyler içmek isteyeceğinize eminim. Zira sıcakta tırmanmak hiç de kolay olmuyor. Buraya özgü karadutsuyu, erik suyu ya da limonata içebilirsiniz.  Köyün çok meşhur olan bir tatlıcısı var. Tepeye tırmandık o meşhur tatlıdan yiyebilmek için. Ancak sahibi Rum olan bu kıymetli ustamız pandemiden dolayi iki yıldır dükkanını açmıyormuş. Umarım bu salgın en kısa zamanda biter ve herkes bu tatlının lezzetiyle buluşur.
Geri dönüşte kendi el emeklerini satan tatlı mı tatlı bir bayanla sohbet edip köy ve gnel olarak ada hakkında bilgiler aldık. Alışverişinizi de buradan yapıp sevdiklerinize hediyelik birseyler götürebilirsiniz.
Taştan yapılmış Rum evlerini incelerken sahipleriyle sohbet etmeyi sakın unutmayın. Eski günleri efsane şekilde anlatıyorlar.
İnsan o dönemler de olmayı bu güzel insanlara komşu olabilmeyi istiyor.
bol bol resim çekebileceğiniz en renkli köy burası diyebilirim.

Bir sonraki köyde görüşmek üzere sevgiyle kalın. Bayramınız güzel geçsin dileğiyle...