Mihriban Kumcu

Mihriban Kumcu

Mihriban Kumcu
[email protected]

GÜNEŞTEN KORUNMA

16 Temmuz 2021 - 05:13 - Güncelleme: 16 Temmuz 2021 - 11:50

Son yıllarda sürekli olarak duyduğumuz ozon tabakasının her geçen gün daha fazla inceldiği gerçegini ne kadar dikkate aliyoruz? Başka bir deyişle, bunu ne kadar önemsiyoruz? Yaz aylarında güneşlenmek, biraz daha bronzlaşmak bizler için önemli.

Tatilden döndüğümüzde "ne güzel bronzlaşmışsin" sözünü duymak için saatlerce şezlonglarda uzandığımızı itiraf edelim. Ancak ortada her geçen gün biraz daha büyüyen gerçek bir tehlike olduğunu lütfen hatırlayalim.
 
Eskiden D vitamini alalım diye öğle saatlerinde 15 ila 30 dakika güneşlenmeyi öneren doktorlarımız artık bunun da yakıcı etkileri olduğundan söz ediyorlar.
Şemsiye ve kumdan yansıyan güneş ışınları cildimize o anlık olmasa da uzun vadede ciddi zararlar veriyorlar. Özellikle benim gibi açık tenli ve güneşe duyarlı olan kişilere bir kaç tavsiyem olacak.


2 saatte bir yenileyerek sürdüğümüz en az 50 UVA, UVB korumalı güneş kremlerimize bile çok fazla güvenmememiz gerekiyor. Şapka ve güneş gözlükleriyle yüzümüzü olabildiğince korumalıyız. Vücudumuza pamuklu ve açık renkli giyisiler giymeliyiz. Açıkta kalan bölgelere özellikle sağlık bakanlığından onay almış güneş koruyucularından sürmeliyiz. En önemlisi de çocuklarımız için seçtiğimiz mayoların güneş gećirmeyen türde olmasına dikkat etmeliyiz. Aman şapkalarını taktırmayı unutmayalım. 

Tatil bölgelerinde böcek ısırmaları, arı sokmaları, kene yapışmaları da çokça duyduğumuz diger bir sıkıntı. Şayet benim gibi hassas cilde sahipseniz mutlaka bunu için de önlemlerinizi almaniz gerekiyor.

Koruyucu spreyler kullanabilirsiniz. Buna rağmen sivri sinek ve arı sokmasına maruz kaldiysanız, o bölgeye buzla soğuk kompres yapabilirsiniz. Alerjik bünyeniz varsa antihistaminik ilaç kullanmanız da kaçınılmaz oluyor. En önemli detay ise böcek ısıran bölgeyi asla kaşımamamız gerekiyor. Baktınız o bölgede ciddi reaksiyon var mutlaka bir sağlık kuruluşuna gitmenizi öneririm.
Tatile önlemlerimizi alaraj gidersek herşeyin tadını çıkarabilir, keyfimize keyif katabiliriz.
Sevgiyle kalın....

 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Elif dalkilic
  1 yıl önce
  Bilinçsiz tuketiciyiz toplum olarak bu gibi durumlarda bilinclendirilmek yazmis olduğunuz makalede de söylediğiniz gibi dikkate alınarak yapılırsa hersey guzel olabilir cok tesekkur ederiz.
 • Mihriban kumcu
  1 yıl önce
  Ben tesekkur ederim. Sevgiler...