11 yıl sonra bir ilk! Bakan Çavuşoğlu'ndan Mısır'a kritik ziyaret

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır'ın başkenti Kahire'de Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri ile bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu, 11 yıl aradan sonra Türkiye'den Mısır'ı ziyaret eden ilk dışişleri bakanı oldu. Bakan Çavuşoğlu görüşme sonrası Bağları bir daha koparmamak için gerekeni yapacağız. İlişkilerimizde bir kopukluk oldu, bundan alacağımız dersler var açıklamasını yaptı.

11 yıl sonra bir ilk! Bakan Çavuşoğlu'ndan Mısır'a kritik ziyaret
18 Mart 2023 - 13:28

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri'nin davetine icabetle bugün Mısır'a resmi bir ziyaret gerçekleştiriyor. Kahire Havalimanı'na inen Bakan Çavuşoğlu'nu, Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Ihab Nasr, Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Büyükelçi Salih Mutlu Şen ve diğer yetkililer karşıladı.

 

İKİ BAKAN BİR ARAYA GELDİ

Bakan Çavuşoğlu temasları kapsamında Mısır'ın başkenti Kahire'de Mısırlı mevkidaşı Şukri ile bir araya geldi. Çavuşoğlu ve Şukri görüşmesinin ardından heyetler arası görüşmeye yapıldı.

 

"BAĞLARI BİR DAHA KOPARMAMAK İÇİN GEREKENİ YAPACAĞIZ"

Görüşmeler sonrası Çavuşoğlu ve Şukri ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu şunları ifade etti:

Deprem sonrası dayanışmayı asla untumayacağız. Akdeniz için önemli bir ülkedir. Bundan sonra daha yakın iş birliği içinde olacağız. Bağları bir daha koparmamak için gerekeni yapacağız. İlişkilerimizde bir kopukluk oldu, bundan alacağımız dersler var. Firmaları teşvik edip iş insanlarını buluşturacağız. Büyükleçilerin yeniden atanması konusu aramızda değerlendirildi. Diplomatik ilişkilerimizi en üst düzeye çıkarmak istiyoruz.

 

11 YIL SONRA BİR İLK

Bakan Çavuşoğlu, 11 yıl aradan sonra Türkiye'den Mısır'ı ziyaret eden ilk dışişleri bakanı oldu.

Bakan Şukri, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, 27 Şubat'ta dayanışma ve taziyede bulunmak için Türkiye'yi ziyaret etmiş ve Bakan Çavuşoğlu'yla görüşmüştü. Mısır ayrıca, Türkiye'ye depremzedeler için insani yardım göndermişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum