20 bin yıllık mağara resimlerinin sırrını mobilya tamircisi çözdü

Londra'da mobilya tamirciliği yapan Ben Bacon, Buz Devri'ne ait 20 bin yıllık mağara resimlerindeki işaretlerin sırrını çözdü. İşte haberin detayları.

20 bin yıllık mağara resimlerinin sırrını mobilya tamircisi çözdü
07 Ocak 2023 - 01:05

Londra'da mobilya tamirciliği yapan Ben Bacon 20 bin yıllık işaretleri analiz ederek Buz Devri'nde neden mağaralara çizim yapıldığının anlaşılmasını sağladı. Arkeologlar, Avrupa genelindeki mağaralarda çok yaygın olan geyik, balık gibi hayvan resimlerinde bulunan nokta ve işaretlerin nedenini ortaya koymaya başladı.
 

ARKADAŞLARI CESARETLENDİRDİ, UZMANLAR DÂHİL OLDU

BBC Türkçe'nin haberine göre, Bacon internette ve İngiltere'nin en büyük kütüphanesi olan British Library'de saatlerce araştırma yaptı. Çok sayıda veri bulabildiğine şaşırmakla birlikte tekrar eden çizimleri incelemeye başladı. Bazı resimlerde "Y" işareti olduğunu fark eden Ben Bacon, bunun 'doğum' sembolü olabileceğini düşündü.

Araştırması ilerleyince arkadaşlarını ve uzman akademisyenleri işe dahil etti. Onlar da her ne kadar "sokaktan bir insan" olsa da Bacon'a araştırmalarına devam etme konusunda cesaret verdiler. İlerleyen çalışmalar sonucunda Bacon, Durham Üniversitesi'nden iki profesör ve University College London'dan bir profesörün dahil olduğu bir ekiple beraber çalışmaya başladı.


HAYVANLARIN DOĞUM DÖNGÜLERİYLE RESİMLERDEKİ İŞARETLER EŞLEŞİYOR

Çalışmalar kapsamında şu an yaşayan hayvanların doğum döngüleri incelendi. Böylelikle, mağara resimlerindeki nokta sayısının, ay takvimine göre hayvanların çiftleşme dönemine işaret ettiği ortaya çıktı. Ekibin bulguları Cambridge Arkeoloji Dergisi'nde yayımlandı.

Durham Üniversitesi'nden Prof. Paul Pettitt, kendisiyle iletişime geçen Bacon'ın "bu işi ciddiye almasından dolayı" mutlu olduğunu belirtti.

SADECE SANATI DEĞİL, ZAMAN KAYDINI DA MİRAS BIRAKTILAR

Pettitt, "Sonuçlar gösteriyor ki, Buz Devri avcı-toplayıcıları sistemsel takvimi kullanan ve önemli ekolojik bilgileri oraya işaretleyen ilk insanlardı" dedi. Prof Pettitt, "Fransa'daki Lascaux'da ve İspanya'daki Altamira'daki mağaralardaki sanatı miras bırakan insanların aynı zamanda erken dönem zaman kaydını da miras bıraktığını" sözlerine ekledi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum