Sivas Katliamı 29. yılında: Madımak Olayı nedir, ne zaman oldu ve kimler hayatını kaybetti?

Madımak Olayı ya da Sivas Katliamı olarak bilinen olay, acısı halen dinmeyen ve 1990'lı yılların en acı hadiselerinden birisidir. Sivas Katliamı, Sivas'ta düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli'nin bir grup tarafından yakılması ve çoğunluğu Alevi 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının yanarak ya da dumandan boğularak hayatlarını kaybetmeleri ile sonuçlanan olayı ifade eder. Sivas Katliamı 29. yılında da unutulmazken anma programları ile ölenler de unutulmuyor.

Sivas Katliamı 29. yılında: Madımak Olayı nedir, ne zaman oldu ve kimler hayatını kaybetti?
02 Temmuz 2022 - 13:48
Sivas Katliamı 29. yılında unutulmuyor: Madımak-Sivas Katliamı nedir, ne zaman oldu, kim yaptı ve ölenler kimler?2 Temmuz 1993... Sivas Katliamı ya da Madımak Olayı olarak da bilinen hadise, 1990'lı yılların en acı olaylarından birisi olarak değerlendirilirken acısı da halen dinmiyor. Her yıl 2 Temmuz tarihinde Sivas Katliamı'nda ölenler için anma programları yapılıyor. Bu yıl Sivas Katliamı'nın 29. yılı olurken ülke genelinde birçok nokta da anma programları düzenleniyor. Peki, Madımak-Sivas Katliamı'nda neler oldu? Sivas Katliamı'nda kimler öldü? Yarası, hafızalarda ve kalplerde ilk günkü kadar taze olan Madımak-Sivas Katliamını 29. yıl dönümünde yaşananların tüm ayrıntıları.

Sivas Katliamı 29. yılında unutulmuyor: Madımak-Sivas Katliamı nedir, ne zaman oldu, kim yaptı ve ölenler kimler?
 

SİVAS OLAYLARI NEDİR?

Pir Sultan Abdal Şenlikleri kapsamında, aralarında Aziz Nesin'in de bulunduğu pek çok sanatçı ve fikir insanı dönemin Sivas valisi Ahmet Karabilgin'in özel davetlisi olarak bu kente geldi. Kültür Merkezi içindeki karşıt grupla çıkan taşlı sopalı çatışma, polis tarafından fazla büyümeden, zor kullanılarak önlendi. Olaylar daha sonra Madımak Oteli'ne taşındı.


Sivas Katliamı 29. yılında unutulmuyor: Madımak-Sivas Katliamı nedir, ne zaman oldu, kim yaptı ve ölenler kimler?


 

MADIMAK KATLİAMI'NDA NELER YAŞANDI?

2 Temmuz 1993... Binlerce kişiden oluşan karşıt grup, Kültür Merkezi’nden yeniden Hükümet Meydanı’na geldi. Hükümet Konağı’nı taşlamaya ve slogan atmaya başlayan grup ardından Madımak Oteli civarına ulaşarak, slogan atmaya devam etti. Grup önce Madımak Oteli önündeki araçları ateşe verdi ve oteli taşladı. Madımak Oteli tutuşturulan perdeler ve alt katta bulunan eşyalarla birlikte yakıldı. Otele sığınmış olan kişilerden, aralarında Asım Bezirci , Nesimi Çimen ,Muhlis Akarsu, Metin Altıok ve Hasret Gültekin'in de bulunduğu 35 kişi yanarak veya dumandan boğularak yaşamını yitirdi. Aralarında Aziz Nesin'in de bulunduğu 51 kişi de olaylardan kendi olanaklarıyla, ağır yaralarla kurtuldu. İtfaiye merdiveniyle kurtarılmaya çalışılan Aziz Nesin, merdivendeki görevli tarafından darp edilip, merdivenden itfaiye aracı etrafında toplanan karşıt görüşlü kalabalığa doğru itildi. Başından yaralanan Aziz Nesin'i linç girişiminden araya giren polisler kurtardı. Yaralılar, polis arabalarıyla Tıp Fakültesi Hastanesi`ne götürüldü.

Olaylar sonucunda 33 konuk, 2 otel görevlisi ve 2 gösterici yaşamını yitirdi. Akşam saatlerinde valilikçe ilan edilen 2 günlük sokağa çıkma yasağı ile birlikte, güvenlik güçleri şehirde tam bir hakimiyet sağlayabildi.

Sivas Katliamı 29. yılında unutulmuyor: Madımak-Sivas Katliamı nedir, ne zaman oldu, kim yaptı ve ölenler kimler?

 

SİVAS KATLİAMI'NDA HAYATINI KAYBEDENLER

Muhlis Akarsu - 45 yaşında, sanatçı

Muhibe Akarsu - 45 yaşında, Muhlis Akarsu'nun eşi

Gülender Akça - 25 yaşında

Metin Altıok - 53 yaşında, şair, yazar, felsefeci

Mehmet Atay - 25 yaşında, gazeteci, fotoğraf sanatçısı

Sehergül Ateş - 30 yaşında

Behçet Sefa Aysan - 44 yaşında, şair

Erdal Ayrancı - 35 yaşında

Asım Bezirci - 66 yaşında, araştırmacı, yazar

Belkıs Çakır - 18 yaşında

Serpil Canik - 19 yaşında

Muammer Çiçek - 26 yaşında, aktör

Nesimi Çimen - 62 yaşında, şair, sanatçı

Carina Cuanna Thuijs - 23 yaşında, Hollandalı gazeteci

Serkan Doğan - 19 yaşında

Hasret Gültekin - 22 yaşında şair, sanatçı

Murat Gündüz - 22 yaşında

Gülsüm Karababa - 22 yaşında

Uğur Kaynar - 37 yaşında, şair

Emin Buğdaycı - 18 yaşında, şair.

Asaf Koçak - 35 yaşında, karikatürist

Koray Kaya - 12 yaşında

Menekşe Kaya - 15 yaşında

Handan Metin - 20 yaşında

Sait Metin - 23 yaşında

Huriye Özkan - 22 yaşında


Kenanoğlu, Sivas Madımak Katliamı'nda Katledilen Can'ları Mecliste Yaptığı Konuşmayla Andı - Ali Kenanoğlu

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum