Terörist talimatı kimden aldığını itiraf etti! "Çantayı bırak ayrıl" talimatıda aynı kişi vermiş

İstanbul Taksim’de 6 kişinin öldüğü terör saldırısını gerçekleştiren Suriye uyruklu terörist Ahlam Albashır'ın avukat eşliğinde alınan ifadesinde “Talimatları Hacı kod adlı kişiden aldım” dedi.

Terörist talimatı kimden aldığını itiraf etti! "Çantayı bırak ayrıl" talimatıda aynı kişi vermiş
16 Kasım 2022 - 21:31

Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde pazar günü, gerçekleşen saldırı sonrasında yeni detaylar ortaya çıkmaya başladı. Muhabir Tv'nin haberine göre olaydan sıkı bir takip sonucu yakalanan bombayı bırakan Suriye uyruklu terörist Ahlam Albashır’ın ifadesinde önemil itiraflarda bulundu.

‘TALİMATLARI ‘HACI’ KOD ADLI KİŞİDEN ALDIM”

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından sürdürülen soruşturmada Albashır’ın ifadesi avukat eşliğinde alındı. Albashır verdifi ifadesinde “ Ben Suriye Münbiç bölgesinde PKK/KCK/PYD/YPG terör örgütü içerisinde sözde üst düzey olarak istihbarat biriminde faaliyet yürüten Hacı kod adlı örgüt mensubu tarafından eylem yapmak için Türkiye’ye gönderildim. Ve bu talimatları Hacı kod adlı kişiden aldım. Münbiçte 2 ay kaldım. Daha sonra Afrin ve İdlip üzerinden Türkiye’ye geçtim” dedi.

'ÇANTAYI BIRAK AYRIL' TALİMATI VERENDE HACI

Ortaya çıkan görüntülerde 15:30’da İstiklal Caddesi’ndeki banka gelip oturan Albashır tam 41 dakika oturduğu görüldü.  Ayrıldıktan 3 dakika sonra patlama meydana geliyordu. Albashır’ın 41 dakikalık beklemedan sonra kendisine gelen telefonlu talimatla banktan ayrıldığını polise anlatmıştı.  Soruşturmada  Albashır'ıda telefonla arayan kişinin Hacı kod adlı terör örgütü mensubu olduğu ortaya çıktı. Terör örgütü mensubu Albashır'ı telefonla arayarak " çantayı bırak ayrıl" dedi. Terörist kadın çantayı bıraktıktan 3 dakika sonra patlama meydana geliyor.GELDİĞİ VE KAÇTIĞI ANLAR

Polis tarafından bin 200 güvenlik kamerası incelenerek yakalanan Albashır´in bombalı saldırıdan önceki ve sonraki anlarına ait görüntülerde ortaya çıkmıştı. Görüntülerde Albashır, 15.17´de Taksim Meydanı´ndan İstiklal Caddesi´ne doğru yürüyor. Saat 15.30´da sırt çantasında bomba olan saldırgan patlamanın meydana geldiği banka oturuyor ve 16.11´e kadar bu banktan hiç kalkmıyor. Saat 16.11 olduğunda terörist çantasını bırakıp banktan uzaklaşıyor. Saat 16.14´te patlama meydana geliyor. Terörist, Taksim Meydanı´na doğru koşarak uzaklaşıyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum