Zararları saymakla bitmiyor! Kalp hastası olmak istemiyorsanız o 2 yiyeceği ağzınıza sürmeyin

Kalp sağlığının korunması hayati önem taşıyor. Geçtiğimiz yıl yapılan açıklamaya göre Türkiye’de ölümlerin yüzde 40’ı kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanıyor. Kalp hastalıklarına ilişkin risklerin önüne geçebilmek adına tüketilmemesi gereken yiyecekler konusunda uyarıda bulunan uzmanlar, bilhassa 2 gıdayı işaret etti. Kalp hastası olmak istemiyorsanız o 2 yiyeceği mutfağınızdan çıkarın. İşte detaylar...

Zararları saymakla bitmiyor! Kalp hastası olmak istemiyorsanız o 2 yiyeceği ağzınıza sürmeyin
25 Ekim 2023 - 22:25

Uzmanlar, Türkiye'de ölümlerin yüzde 40'ının kalp ve damar hastalıklarından kaynaklandığını belirtiyor. Uzmanlara göre Yüksek kolesterol, çeşitli hastalıklar kalp hastalıkları riskinin artmasına neden oluyor. Koroner kalp hastalığı arterlerde yağ birikmesi nedeniyle kalbe giden kan akışı engellendiğinde veya kesintiye uğradığında ortaya çıkıyor. Bu tipik olarak, atardamar duvarlarının yağ birikintileri ile kaplandığı damar sertliği (ateroskleroz) olarak bilinen bir süreçten kaynaklanıyor. Kalp sağlığını riske atan aterosklerozun ana suçluları arasında kolesterolü yüksek yiyecekler bulunuyor.

İNGİLİZ KALP VAKFI'NDAN UYARI

İngiliz Kalp Vakfı, kalp sağlığı için sağlıklı beslenmenin ve diyet yapmanın önemli olduğunu vurguladı.

Sağlıklı bir diyet , koroner kalp hastalığına yakalanma riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir ve kilo almanızı engelleyerek diyabet ve yüksek tansiyon riskinizi azaltabilir. Kalp vakfına göre kalbinizi sağlıklı tutmak söz konusu olduğunda kaçınılması gereken iki tür yağ vardır.

 

BU YİYECEKLERİ TÜKETMEDEN ÖNCE BİR DAHA DÜŞÜNÜN

Bunlar doymuş yağlar ve trans yağlardır. Her ikisi de kandaki kolesterol seviyelerini yükseltebilir. Bir yağın doymuş olup olmadığını anlamanın bir yolu, oda sıcaklığında katı kalmasıdır. Karşılaştırıldığında, kalp sağlığına sahip doymamış yağlar oda sıcaklığında sıvı halde kalır.

Doymuş yağlar aşağıdaki gibi yiyecekleri içerir:

Tereyağı, hindistancevizi yağı ve hurma yağı Kekler Bisküvi Et, sosis Salam Peynir Turta, kiş, sosisli rulo ve kruvasan gibi hamur işleri Çikolata

 

EN TEHLİKELİ GIDA KATKI MADDESİ

Trans yağlar bir tür doymuş yağdır ve fast food gibi işlenmiş gıdaların raf ömrünü uzatmak için kullanılır. Sıvı yağların katı yağlara dönüştürülmesiyle elde edilirler.
Diabetes.co.uk uyardı: "Bir tür işlenmiş (hidrojene) yemeklik yağ olan trans yağlar, en tehlikeli gıda katkı maddelerinden biri olarak tanımlanmıştır."

Trans yağlar genellikle şu yerlerde bulunur:

Margarinler Kekler Donutlar Hamur işleri Dondurma Fast food

 

NHS ayrıca kalp hastalığı riskinizi azaltmak için doymuş yağdan kaçınmanızı tavsiye eder ve bunun yerine doymamış yağları yemenizi önerir. Sağlık kurumu, "Ancak, dengeli bir diyet, iyi kolesterol düzeylerini artırdığı ve atardamarlarınızdaki herhangi bir tıkanıklığı azaltmaya yardımcı olduğu gösterilen doymamış yağları da içermelidir" dedi.

 

KALP HASTALIĞI RİSKİNİ AZALTMANIN YOLLARI

Doymamış yağ içeren gıdalar şunları içerir:

Yağlı balık Avokado Fındık ve tohumlar Ayçiçeği, kolza tohumu, zeytin ve bitkisel yağlar.

Kalp hastalığı riskinizi azaltmanın diğer yolları şunlardır:

Sağlıklı kiloyu korumak Düzenli egzersiz Sigarayı bırakmak Alkol almayı kesmek Tansiyonunuzu ve diyabetinizi kontrol altında tutmak.
 

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum