Mihriban Kumcu

Mihriban Kumcu

Mihriban Kumcu
[email protected]

GÖKÇEADA

19 Temmuz 2021 - 11:26 - Güncelleme: 19 Temmuz 2021 - 15:55

Nihayet uzun zamandır gelmeyi düşündüğüm Gökçeada'dayım. Bu yazımda Gökçeada ile ilgili genel bilgiler, adaya nasıl gidileceği ve ada içindeki ulaşımdan söz etmek istiyorum.

Gökçeada eskiden beri Avrupa-Asya arasında köprü görevi görmüş. Sürekli olarak el değistirmiş. Eski ismi İmroz  olan Gökçeada, Roma imparatorluğundan, Venedik ve Cenevizlilere, Palaeologos imparatorluğuna  Yunanistan'a ve nihayet 22 Eylül 1923 de Lozan Antlaşmasıyla da Türkiye Cumhuriyeti topraklarina katılmış.

Adada en eski yerleşim köyü Kaleköy. Burada Hellen kalıntılarına rastlamak mümkün.   Diğer köyler; Zeytinliköy, Tepeköy, Dereköy  Yeni Bademlı köyü, Eşelek köyü, Şahinkaya köyü, Şirinköy ve Uğurlu köyü.
Burada hayvancılık çok yaygın. En çok koyun ve keçilere rastlıyorsunuz. Kekikle beslendiklerinden mi nedir,  inanılmaz lezzette etler yediğimi itiraf etmeliyim.

Adaya ulaşım sadece deniz yoluyla Gestaş tarafından 2 saatte bir Kabatepe Limanından kalkan feribot ve deniz otobüsu ile sağlanıyor. Yoğunluk durumuna göre ek seferler de koyuyorlar.
Otobüsle gelmek isterseniz adaya sefer yapan iki otobüs şirketi var. 
Adada bir de havalanı bulunuyor ancak uzun zamandır seferler düzenlenmiyormuş. Çanakkale'ye uçakla gelebilir sonrasinda deniz feribotuyla adaya ulasabilirsiniz.

Ada içinde her türlü araç kullanılıyor .
Bir sonraki yazımda size Rum köylerinden söz edecegim. Biraz daha keşife devam edeyim. 
Sevgiyle kalın...